wtorek, 22 kwietnia 2014

15 lat 39 Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

przy parafii św. Wojciecha w Krakowie

 

Apostolstwo świeckich ma być widoczne w sposób szczególny w działaniu Akcji Katolickiej „widzieć- ocenić- działać". Papież Pius XI powołał Akcję Katolicką jako urząd świeckich reprezentujący Kościół i wspierający go w trudnych czasach rewolucji socjalistycznej od 1905r. niosącej laicyzację i ateizm, traktującej religię jako „opium dla ludu". We wrześniu 1928 r. ks. abp Adam Stefan Sapieha, został stałym członkiem Episkopatu dla Akcji Katolickiej. Już wtedy powstał projekt Domu Katolickiego, który został wybudowany we wrześniu 1930 r. Obecnie mieści się tu Filharmonia Krakowska.

W dobie współczesnej zadaniem Akcji Katolickiej jest stawienie czoła liberalizmowi, obojętności religijnej i relatywizmowi etycznemu a w szczególności współczesnej alergii na Kościół.Jej programem stały się słowa św. Pawła: - „Odnowić wszystko w Chrystusie".

W styczniu 1993 roku, w trakcie wizyty ad limina apostolorum- biskupów polskich w Watykanie, Papież Jan Paweł II zwracając się do nich powiedział między innymi: "Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej!" i wezwał „aby pamięć nie ograniczała się do nostalgii i wspomnień o dawnych czasach. Przeciwnie - ma ona ukazywać dziedzictwo ogromnego daru, jaki Duch Święty uczynił Kościołów". Szczególnie mocne słowa padły w Watykanie 2 marca 1994 r. do biskupów i katolików świeckich z Polski: ,,Apostolstwo jest znakiem czasu, chociaż było ono w Kościele zawsze…, co już Pius XI wyraził w przesłaniu do Akcji Katolickiej, to wszystko Sobór Watykański II potwierdził (...). Bardzo was proszę (...), ażeby to przesłanie tak bardzo aktualne dla Kościoła w Polsce stało się przedmiotem waszych studiów i waszego zaangażowania".

Czytelne i odważne świadectwo wiary, upomnienie się o realizację wartości chrześcijańskich w instytucjach społecznych, stanowi cenne świadectwo i wsparcie dla Kościoła. Mogli tego dokonać ludzie „wychodzący po za zakrystię" świeccy Katolicy członkowie Akcji Katolickiej, jak bł. Stanisław Kostka Starowieyski (1895-1941) szambelan papieski, dobry ziemianin, zapobiegliwy gospodarz i przykładny ojciec rodziny, obrońca lwowskiej cytadeli, który zginął w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachu.

Ks. Franciszek kardynał Macharski dekretem z dnia 1 sierpnia 1997 r. powołał na nowo Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej. Prezesem wybrano mgr inż. Stefana Majerczaka z parafii Najświętszej Rodziny w Bieżanowie. Diecezjalnym Asystentem Kościelnym został ks. prałat Józef Jakubiec, z tej parafii.

20 kwietnia 1999 r. w parafii św. Wojciecha na Osiedlu Bronowickim  powstał 39 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Prezesem został wybrany dr inż. Andrzej Stypuła, Kościelnym Asystentem ks. Zdzisław Bogdanik, a od 2000 r. ks. prałat Józef Caputa. Było 22 członków założycieli. Otrzymaliśmy do dyspozycji Salę Parafialną na spotkania, której uroczyste otwarcie odbyło się 26.09.1999 r. po mszy św. o godz. 9.00. przez Akcję Katolicką i młodzież oazową. Tu przeniesiono z byłego budynku kościelnego „ Piekarni" bibliotekę parafialną, której regały i niektóre książki ufundowali Maria i Edmund Szwagrzyk nasi członkowie.

Z racji konsekracji kościoła 1 czerwca 2000r. przygotowaliśmy książkę „Monografia Parafii Św. Wojciecha". Materiały do niejzebrał i opracował Marek Polański.

W latach 2002 -8 r. prezesem był dr Marek Polański i ponownie jest od 2011r. W latach 2008- 11 prezesem był dr inż. Andrzej Stypuła.

Członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej redagowali pismo parafialne „Okruchy św. Wojciecha", uczestniczyli w spotkaniach z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania, byli radnymi dzielnicowymi, ławnikami sądowymi. Powstało Poradnictwo Rodzinne, dyżury pełni dr Marek Polański, który prowadzi również katechizację środowisk społecznie zagrożonych na terenie parafii. Zyta Grzywna, podejmowała akcję pomocy sierocińcom, wykonując ubranka, a pomoc misjom prowadzi - Jadwiga Kozik. Marek Polański opracował w 2003 r., jako dar dla parafii od Akcji Katolickiej, komputerowe zestawienie adresów parafian. Maria Pukowska, sekretarz Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej prowadziła kronikę (ponad 250 str.), która na diecezjalnym konkursie Kronik Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej zdobyła wyróżnienie.

W lipcu 2003 r. zmarł nasz członek rzeczywisty mgr inż. Karol Dzierwa geolog, członek Rady Budowy Kościoła i Duszpasterskiej Rady Parafialnej, współredagował pierwsze pismo parafialne „Okruchy św. Wojciecha", był bardzo oddany sprawom parafii. W 2011r. zmarła Maria Szwagrzyk - nasz członek rzeczywisty.

dr inż. Andrzej Stypuła w latach 2000- 2002 był członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej. Małgorzata Zielińska w latach 2005-2007 pełniła funkcję sekretarza DIAK. W 2008 r. dr Marek Polański został członkiem Zarządu DIAK do spraw kontaktów z mediami i organizacjami społecznymi.

Dziesięciolecie powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej parafii p.w. św. Wojciecha na Osiedlu Bronowickim uczczono uroczystą wieczorną mszą św. którą celebrował nasz Kościelny Asystent ks. prałat Józef Caputa w czwartek 26 marca 2009 r., po czym odbył się wieczór wspomnień przy herbacie w sali parafialnej.

Z dniem 1 lipca 2012r . ks. prałat Józef Caputa został mianowany dziekanem IV Dekanatu Bronowice. Inauguracyjne spotkanie dekanalne Akcji Katolickiej z nowym dziekanem, odbyło się w dniu 19.11. 2012 r.  w poniedziałek po mszy św. wieczornej. Gościliśmy przedstawicieli Akcji Katolickiej naszego IV Dekanatu Kraków - Bronowice. Referat „Dlaczego Nowa Ewangelizacja?" wygłosił dr Marek Polański.

Dzięki ludziom Akcji Katolickiej na trwale wpisaliśmy się w historię Kościoła i Miasta:

ks. prałat Józef Caputa Kościelny Asystent 39 Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, dziekan IV Dekanatu Bronowice, Kapelan Jego Świątobliwości, budowniczy kościoła św. Wojciecha.

dr hab. n. med. Edmund Szwagrzyk neurochirurgleczył i był głównym świadkiem cudu uzdrowienia Andrzeja Mecherzyńskiego - wspinaczkowego Mistrza Polski z urazów wewnętrznych mózgu doznanych po odpadnięciu ze ściany. Fakt ten doprowadził do beatyfikacji Matki Celiny Borzęckiej.

mgr Wojciech Hauser pedagog, historyk zajmujący się sprawami odrodzonego harcerstwa, radny i poseł RP III kadencji, realizuje nauczanie młodzieży w duchu Jana Pawła II.

dr inż. Andrzej Stypuła przewodniczący Stronnictwa  Pracy Chrześcijańskich Demokratów, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa  IV kadencji 2002-6r. Był jedynym radnym, który uczestniczył we wszystkich posiedzeniach rady. Roztropne decyzje podejmowane przez niezależnych radnych, utworzonych z jego inicjatywy z różnych ugrupowań, doprowadziły do znacznego zmniejszenia zadłużenia gminy i stabilizacji finansowej, a ulice Wesele i św. Wojciecha nabrały swego obecnego kształtu. Był  członkiem Zarządu DIAK,  redaktorem „Wychowawcy",  jest w redakcji „Okruchów św. Wojciecha".

mgr inż. Tadeusz Gaydamowicz, były Naczelny Architekt Krakowa, Najstarszy Harcerz RP, członek Rady Budowy Kościoła. Wraz z Marią Pukowską, Karolem Dzierwą i Andrzejem Stypułą redagowali pierwsze numery „Okruchów św. Wojciecha".

Króluj nam Chryste!