wtorek, 22 kwietnia 2014

Relikwie z cierpienia

Tak można określić tysiące rozprowadzonych  po całym świecie ampułek krwi naszego  papieża Bł. Jana Pawła II.

Wieczorem 1 maja 2011r.  o 18.30 w Bazylice św. Ignacego Loyoli w Rzymie odbyła się światowa premiera "Wielkiej Mszy Beatyfikacyjnej" Missa Magna Beatificationis" Michała Lorenca. Na koncert przybyli polscy biskupi, obecni byli pracownicy kurii rzymskiej, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, z ambasador RP Hanną Suchocką, wicemarszałek Senatu Grażyna Sztark, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, oraz wielu gości z kraju i ze świata. W koncercie wystąpiło 150 najlepszych polskich muzyków oraz soliści z Kamerunu (Pascal Mebe Abah) i Iranu (Mohammad Rosouli). Zagrała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, a także grający muzykę z różnych stron świata zespół Des Orient. Śpiewały chóry: „Cappella Corale Varsaviana", „Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademicki Chór „Bel Canto". Dyrygował Tadeusz Karolak. Koncert prowadziła znana aktorka Małgorzata Kożuchowska. Przemawiając przed jego rozpoczęciem  ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że jest to dar rodaków dla Jana Pawła II w dzień po jego beatyfikacji. Przypomniał, że wraz z abp. Wesołym mieszkali w Rzymie tyle lat, ale tak wspaniałej uroczystości nigdy tu wcześniej nie przeżyli. „Całe miasto bierze udział w tym święcie. Tak Rzym go kochał! On nas wszystkich kochał, więc i my trochę miłości okazaliśmy Ojcu Świętemu".

Po koncercie rozmawiałem z osobistym lekarzem Ojca Świętego prof. dr hab. Gabrielem Turowskim, „Jak dobrze że jesteśmy znowu u naszego Przyjaciela", powiedział, a ja zapytałem się o rodzaj relikwii. Profesor mówił ze znaną swadą naukową: „ Poleciłem żeby każdą pozostałość pobranej do badań krwi od naszego Ojca Świętego w czasie choroby czy pobytu w  klinice, umieszczać w cytrynianie sodu i przechowywać w Poliklinice Gemelli." Teraz można otrzymać wiele relikwii, zatopionych w kryształowych ampułkach. To są relikwie  nowego tysiąclecia. Krew była często pobierana podczas wielkiego cierpienia Ojca Świętego. Jest naznaczona jego bólem. Rozcieńczona roztworem cytrynianu sodu nie krzepnie i nie zmienia barwy, zachowując świeżość. Bez dostępu powietrza może być taką przez setki lat.

2 maja 2011.o godz. 10 w Watykanie została odprawiona msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Homilię wygłosił watykański sekretarz stanu, kardynał Tarcisio Bertone, a wśród zgromadzonych był między innymi prezydent Bronisław Komorowski. Kardynał Stanisław Dziwisz –na wstępie powiedział : „dziś został zainaugurowany publiczny kult błogosławionego Jana Pawła II". Przypomniał, że właśnie na placu świętego Piotra 30 lat temu papież-Polak przelał krew za Chrystusa. Na pogrzebie Jana Pawła II wiatr zamknął księgę położoną na jego trumnie. "Dziś otwieramy ponownie jego księgę, by uczyć się z niej mądrości i świętości".

W piątek 20 kwietnia 2012r. parafia św. Wojciecha była zaproszona do Sanktuarium Bł. Jana Pawła II. mszę św. o godz. 17.00, celebrował ks. prałat Józef Caputa, a kazanie wygłosił  ks. dr Lech Wołowski, w którym ukazał jak Opaczność Boża czuwała nad losami naszego Ojca Świętego. Prezes Zarządu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!": ks. prałat Jan Kabziński przekazał  na ręce ks. proboszcza dla naszej parafii relikwię Bł. Jana Pawła II. Uroczystość transmitowana była przez Telewizję Kraków TVP-3.

18 maja 2012r. w 92 rocznicę urodzin naszego Ojca Świętego, o godz. 18 w uroczystej procesji na specjalnym tonie zdobionym  kolorami papieskimi i narodowymi, został wniesiony relikwiarz Bł. Jana Pawła II. Mszę św. celebrował, ks. prałat Józef Caputa a kazanie wygłosił ks. Lech Wołowski, który powiedział, że otwiera się nowa strona w historii parafii, obecności  bł. Jana Pawła II  w jego relikwiach. Relikwie umieszczamy przy obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej, bo ten Papież Zwierzenia, odczytał Trzecie Objawienie Fatimskie, zawierzył Matce Bożej losy świata, po czym  dokonały się przemiany ustrojowe bez przelewu krwi. Po mszy św. srebrny relikwiarz Bł. Jana Pawła II włożył ks. Krzysztof Dębski do w specjalnej kapliczki w wykutej  wnęce po lewej stronie obrazu, której złocenia ufundowała rodzina Biegunów. Srebrny relikwiarz – dar parafian,  ma 36 cm długości i waży 1,8 kg. Przedstawia postać Ojca Świętego w szatach pontyfikalnych , a wykonał go krakowski artysta rzeźbiarz i konserwator Marek Ganew.

 Trzeba przypomnieć o tych wydarzeniach, kiedy zbliża się data kanonizacji Jana Pawła II, który zawsze  pamiętał o parafii św. Wojciecha , bo ją sam erygował.